Európska únia a Spojené kráľovstvo budú svoje strategické partnerstvo rozvíjať na základe voľného obchodu, multilateralizmu a podpory Ukrajiny. Ide o jasný odkaz na turbulentné prvé mesiace Donalda Trumpa po návrate do Bieleho domu. V pondelok o tom napísal portál Euractiv.com podľa pripravovaného dokumentu na spoločný summit 19. mája v Londýne.
UK and EU to present partnership as safeguard against Trump turmoil: In today’s edition of #TheCapitals, read about Merz’s top minister picks, Madrid call for more cables to France to boost energy grid security, and so much more. https://t.co/NW36u8kfC8 pic.twitter.com/JvUXxfeUuS
— Euractiv (@Euractiv) April 29, 2025
Na summite predstavia víziu „strategického partnerstva“ založeného na „bezpečnosti, stabilite a prosperite všetkých ľudí v EÚ a Spojenom kráľovstve“, uvádza sa v návrhu spoločného vyhlásenia.
Trojstranový dokument vypracoval Londýn a momentálne ho pripomienkujú členské štáty EÚ. Naznačuje ochotu prehĺbiť vzťahy Londýna s Európou aby sa vzdialil administratíve Donalda Trumpa v USA, píše portál.
Labouristický premiér Keir Starmer sa od nástupu do funkcie v júli minulého roka zaviazal obnoviť vzťahy s EÚ, ktoré boli za predchádzajúcej konzervatívnej vlády často chladné. Prejavil tiež záujem o dohodu, ktorá by umožnila britským firmám zapojiť sa do európskych programov na podporu zbrojenia. Zároveň odmieta predstavu, že by sa jeho krajina musela rozhodnúť medzi užšími vzťahmi s EÚ alebo USA, a usiluje sa o nové obchodné dohody s oboma stranami.
EÚ a Británia na nadchádzajúcom summite zrejme spoločne potvrdia podporu „nezávislosti, suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny v jej medzinárodne uznaných hraniciach“. Tým sa priamo postavia proti návrhu sprostredkovanému Spojenými štátmi, ktorý by znamenal uznanie ruskej anexie ukrajinského polostrova Krym.
Medzi priority budúcej spolupráce patria aj koordinácia využívania zmrazených ruských aktív na podporu Kyjeva a riešenie nelegálnej migrácie.
Na summite sa má prijať aj ďalší dokument, v ktorom sa načrtnú oblasti budúcich rokovaní. EÚ trvá na dodržiavaní existujúcich brexitových dohôd a presadzuje nové dohody v oblastiach rybolovných práv a mobility mladých ľudí.
Starmer zas odmieta návrat na jednotný trh a do colnej únie. Viackrát tiež vylúčil podpísanie dohody o voľnom pohybe osôb cez hranice členských štátov EÚ a Británie.
Návrh spoločného vyhlásenia majú veľvyslanci členských štátov EÚ prerokovať v stredu.
Európa sa obáva, že Trump sa chystá vycúvať z rokovaní o Ukrajine, píše Financial Times
Európski a ukrajinskí predstavitelia sa obávajú, že americký prezident Donald Trump by mohol využiť malý pokrok v rokovaniach medzi Kyjevom a Moskvou na to, aby z nich vycúval. Píšu o tom britské noviny Financial Times s odvolaním sa na predstaviteľov oboznámených s rozhovormi.
Europe fears Trump preparing to walk away from Ukraine talks https://t.co/2UfkBz3OhT
— Financial Times (@FT) April 28, 2025
Trump pôvodne sľuboval, že vojnu na Ukrajine, ktorú vo februári 2022 napadlo Rusko, ukončí do 24 hodín. Jeho nadbiehanie ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a pokusy o nátlak na Kyjev si podľa FT nezískali podporu pre návrh 30-dňového prímeria - nehovoriac o trvalom zastavení bojov.
Po rokovaniach s americkou stranou v posledných dňoch sú európski a ukrajinskí predstavitelia presvedčení, že Trump je pripravený využiť akýkoľvek prelom počas tohto týždňa, aj keď to nebude znamenať dlhodobé urovnanie konfliktu, uviedli zdroje. V utorok uplynie 100 dní od Trumpovho návratu do Bieleho domu.
Trump „pripravuje situáciu, v ktorej si dáva zámienky, aby mohol odísť a nechať to na Ukrajine a na nás (Európe), aby sme to vyriešili“, povedal jeden európsky činiteľ.
Putinova neochota pristúpiť na kľúčové požiadavky Washingtonu a Kyjeva a zložitosť konfliktu podľa nemenovaných predstaviteľov prinútila amerického prezidenta, aby prehodnotil svoj postoj k dosiahnutiu mierovej dohody.
Členovia americkej administratívy dali v posledných dňoch viackrát najavo, že bez jasných signálov, že mierovú dohodu možno dosiahnuť, prestanú sa o jej sprostredkovanie usilovať.
Šéf diplomacie USA Marco Rubio v nedeľu naznačil, že tento týždeň bude kľúčový pre ukončenie vojny na Ukrajine a Spojené štáty sa budú musieť rozhodnúť, či budú vo svojom úsilí pokračovať alebo sa sústredia na iné priority.
Americkí predstavitelia začali byť podľa FT znepokojení, že z rokovaní s Ruskom neprinášajú žiadne výsledky, a preto začali predkladať nápady na dohodu, ktorá by sa zmestila do plánu Trumpa vojnu urýchlene ukončiť.
Napriek tomu, že Trump cez víkend chválil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a kritizoval Putina za útoky na ukrajinské mestá, považuje ukrajinský vysokopostavený predstaviteľ za reálnu možnosť, že Trump z rokovaní odíde.
Rusko v pondelok pritvrdilo svoje podmienky - minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že Moskva považuje „medzinárodné uznanie“ anexie Krymského polostrova a štyroch ďalších ukrajinských oblastí za „nevyhnutnú podmienku“ pre akúkoľvek dohodu.
„Na Ukrajine existujú vážne obavy, že Trump by mohol odísť z rokovaní o prímerí,“ povedal pre FT predsedu výboru ukrajinského parlamentu pre zahraničné veci Oleksandr Merežko „Najhoršie, čo sa môže stať vo vzťahoch medzi USA a Ukrajinou, je, keď Trump stratí akýkoľvek záujem o Ukrajinu,“ dodal.
Kyjev sa podľa britského denníka začal v tichosti pripravovať na to, že v prípade stiahnutia sa USA bude postupovať samostatne zvýšením domácej výroby zbraní a zintenzívnením rokovaní s európskymi spojencami o budúcej pomoci.
Zdroj: bleskovky.sk / pravda.sk / InfoVojna