Na sociálnych sieťach sa v uplynulých dňoch objavilo deepfake video, ktoré podľa polície zobrazuje ústavných činiteľov spôsobom, ktorý môže balansovať na hrane dôstojnosti. Policajný zbor SR sa prípadom zaoberá, hoci zatiaľ nejde o trestné konanie.
„Hneď v úvode zdôrazňujeme, že nemáme nič proti zábave a v tejto veci nevedieme žiadne trestné konanie,“ uvádza Polícia SR vo svojom statuse na sociálnej sieti. Ako ďalej informujú, video posudzujú na základe „podnetov od vás a operatívnych informácií z médií“.
Polícia zároveň upozorňuje na narastajúce zneužívanie generatívnej umelej inteligencie, najmä v prípadoch, kde je využívaná na podvody. „Polícia čoraz častejšie preveruje najmä produkty generatívnej AI, ktorú využívajú podvodníci napr. pri imitovaní hlasu, aby v telefonátoch podviedli seniorov či v e-mailoch a správach vylákali od ľudí osobné či platobné údaje,“ uvádza sa ďalej v statuse.
Hoci umelá inteligencia prináša spoločnosti mnoho pozitívnych možností, jej pokrok so sebou nesie aj bezpečnostné riziká. Polícia v tejto súvislosti pripomína, že AI je „veľkou výzvou v bezpečnostnom kontexte“.
Polícia SR zároveň apeluje na verejnosť, aby si uvedomovala dôsledky zdieľania obsahu na internete. „Aj satira a verejná kritika majú svoje zákonné hranice,“ varuje polícia. Tieto hranice je podľa nej potrebné rešpektovať, aby sa zabránilo zneužívaniu technológií, ktoré môžu poškodzovať dôstojnosť osôb alebo prispievať k šíreniu dezinformácií.
Na videu vytvorenom umelou inteligenciou sú premiér Robert Fico, prezident Peter Pellegrini, ministri Robert Kaliňák a Matúš Šutaj Eštok, líder SNS Andrej Danko či Marian Kočner. Všetci spoločne vo väzení.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Videá s podobným obsahom v ostatných dňoch zdieľali aj viacerí poslanci. Medzi nimi aj Igor Matovič a jeho družina.
Deepfake (vysoko falošný obsah) video je technológia, ktorá využíva umelú inteligenciu a strojové učenie na vytváranie alebo manipuláciu s obrazmi a zvukmi tak, že vytvára veľmi realistické, no falošné videozáznamy. Tieto videá môžu zobraziť ľudí, ktorí nikdy neuskutočnili dané činy alebo nevyslovili určité slová. Využívajú sa na imitáciu tvárí, hlasov alebo celkového správania osôb, čo môže viesť k šíreniu dezinformácií, podvodom alebo poškodzovaniu reputácie.
Zdroj: pravda.sk / startitup.sk / InfoVojna