V podstatě jsem svědky Závodu míru, který ale nejedou cyklisté na trase mezi NDR, ČSSR a Polskem, nýbrž mezi Bílým domem a Kremlem. A nejede se o medaile, ale o to, jestli v Evropě bude zachován mír, anebo se celý kontinent utopí v ohni 3. světové války, do které ji chtějí vehnat eurosvině z Bruselu a z tzv. evropských liberálních partají rozesetých jako mor po celé Evropě. Pokud se totiž nepodaří uzavřít mír mezi Ruskem a USA, nebude ani mír na Ukrajině, a v konečném důsledku brzy ani v Evropě.
Minulý týden jednal v Petrohradu Trumpův vyjednavač Steve Witkoff přímo s Vladimirem Putinem a jednání trvalo téměř 5 hodin, přičemž na konec došlo k ujednání o tom, že Rusko i USA usilují o trvalý mír, nikoliv jen o příměří.
Witkoff rovněž uvedl, že jednání už pokročila do bodu, kdy obě strany jsou na pokraji něčeho, co bude velmi důležité pro celý svět. Znělo to velmi tajemně.
Trumpův vyjednavač neupřesnil, co konkrétně by to mělo být, ale tajnosti, které okolo toho jsou drženy, naznačují zkrátka rámec, kdy Kreml a Bílý dům se dohodnou na míru separátně, tzn. bude to bez Ukrajiny, která prostě bude postavena před hotovou věc. Dokonce není vyloučené, že USA oficiálně uznají Rusku připojené ukrajinské regiony, zatímco Rusko v budoucnu uzná USA třeba připojení Grónska.
Takže se nakonec schyluje k separátnímu míru mezi Ruskem a USA, ale bez Ukrajiny a EU?
Tahle varianta neuvěřitelné dohody se k nám dostala do redakce z jednoho bruselského zdroje, který nás informoval, že mezi Ruskem a USA se schyluje k podpisu separátního míru, tedy jen mezi USA a Ruskem, ale bez Ukrajiny. A bez EU. To by znamenalo zrušení většiny amerických sankcí na Rusko, otevření amerických konzulátů na nově připojených ruských územích, pravděpodobně v Sevastopolu na Krymu a možná v Doněcku.
Znamenalo by to i dohodu ukončení amerického vyzbrojování a válečného financování Ukrajiny. A rovněž i uvalení amerických sankcí na ty evropské země, které budou chtít ve válce na Ukrajině pokračovat. Trump totiž považuje plán EU na pokračování války za osobní útok EU proti jeho mírovým snahám a chce se EU pomstít plnou silou, tedy i uvalením likvidačních sankcí za pokračování války na Ukrajině.

Pokud se nad tím zamyslíme, v podstatě to dává logiku. USA ztratily do značné míry kontrolu nad Kyjevem, protože jeho financování převzaly Londýnské kanceláře. A kdo sype, ten rozkazuje! A stejně tak Zelenský oznámil, že prodlužuje válečný stav na Ukrajině o dalších 90 dní, protože zkrátka nechce odejít od koryta a nechce umožnit volby.
Kremlu i Bílému domu musí být jasné, že Ukrajina na mír nepřistoupí, ale to nebude bránit uzavření separátního míru a obchodních smluv mezi USA a Ruskem. Proto právě tzv. separátní mír se jeví jako jediná možnost, která připomíná závěr I. sv. války, když carské Rusko v roce 1917 podepsalo s Německem separátní mír, zatímco válka Německa s ostatními zeměmi pokračovala. A tohle je v podstatě variace na to samé téma.
Podle Naryškina rozumí USA příčinám války na Ukrajině a znají ruské požadavky na Kyjev
Evropa bude chtít dále pokračovat ve válce na Ukrajině proti Rusku, ale po podpisu separátního míru mezi Ruskem a USA se bude tento boj EU odehrávat již bez zásadní a klíčové americké pomoci. A to má vést ke konci války jinou cestou, tedy finančním vyčerpáním Kyjeva. Je v tom jasná logika. A podobně se vyjádřil i Sergej Naryškin, ředitel ruské vnější rozvědky SVR.
Uvedl, že rozhovory s USA pokračují dobře, Američané chápou příčiny války na Ukrajině, chápou ruskou pozici. A pokud jde o ruské strategické cíle, ty spočívají v tom, co již bylo dávno uvedeno – Ukrajiny musí mít nejaderný neutrální status, musí proběhnout snížení stavů AFU na neutrální vojskové těleso, musí být zrušeny diskriminační zákony proti ruskému etniku, které byly přijaty po roce 2014, a rovněž musí Kyjev uznat suverenitu nových ruských hranic se zahrnutím nových regionů.
Mír mezi Ruskem a Ukrajinou je možný pouze v případě, že se Kyjev vzdá svých plánů na vstup do NATO a získání jaderných zbraní a uzná nové hranice Ruska, tvrdí šéf Služby zahraniční rozvědky (SVR) Sergej Naryškin. V úterním rozhovoru s novináři Naryškin zopakoval, že Rusko své strategické cíle v ukrajinském konfliktu nezměnilo.
“Mezi podmínky mírové dohody určitě patří nejaderný, neutrální status Ukrajiny, demilitarizace a denacifikace ukrajinského státu a zrušení všech diskriminačních zákonů přijatých po státním převratu v roce 2014,“ řekl. Ukrajina usiluje o členství v NATO již několik let a formálně požádala o vstup do bloku v září 2022.
Ruští představitelé dlouhodobě považují rozšiřování NATO směrem ke svým hranicím za přímou hrozbu pro národní bezpečnost a potenciální členství Ukrajiny považují za červenou linii.
Zelenský znovu prodlužuje válečný stav, aby nemusel vypsat prezidentské volby
Po Západem podporovaném převratu v Kyjevě v roce 2014 se Krym po veřejném referendu připojil k Rusku a v roce 2022 ho následovaly další čtyři bývalé ukrajinské regiony. Ukrajina tato hlasování nikdy neuznala. Naryškin dále obvinil ukrajinské vedení, že záměrně prodlužuje konflikt, aby se udrželo u moci. “Jen za takových podmínek zůstane současná kyjevská vláda ve svých funkcích a vyhne se odpovědnosti před svým lidem za svá zločinná rozhodnutí,” obvinil Naryškin.
Šéf rozvědky měl zřejmě na mysli odmítnutí Vladimíra Zelenského uspořádat nové volby pod záminkou stále platného válečného stavu, přestože jeho prezidentský mandát vypršel téměř před rokem. Naryškin také kritizoval evropské členy NATO, zejména Francii, Velkou Británii a Německo, za jejich podporu Ukrajiny a naznačil, že “zvyšují úroveň eskalace kolem ukrajinského konfliktu.“
Podle šéfa zpravodajských služeb se mezitím postoj USA ke krizi drasticky liší od postoje zbytku NATO. “Ze strany americké administrativy je patrná snaha pochopit a proniknout do příčin ukrajinské krize,” poznamenal a pochválil dialog mezi Moskvou a Washingtonem jako “pozitivní“.
????Update: Dictator Zelensky CANCELLED ELECTIONS in Ukraine for 90 more days!
— US Homeland Security News (@defense_civil25) April 15, 2025
Zelensky submitted a law to extend martial law and mobilization in the country for another 90 days — effectively banning elections — despite his presidential term having expired! pic.twitter.com/3dFMwAde76
Jenže, to není všechno. Ve středu totiž unikl z Bílého domu dokument, který naznačuje, že se chystá prakticky zrušení financování NATO ze strany USA, a to prakticky na nulu, což by znamenalo, že poprvé od vzniku NATO přestane Washington dotovat a subvencovat ztrátový provoz NATO.
Jednotlivé členské příspěvky totiž dlouhodobě nedosahují ani 50% výdajů, takže ty schodky už desítky a desítky let sanuje americká vláda, a to z civilního rozpočtu ministerstva zahraničí. Informaci přinesl [1] deník The New York Times. Trumpova administrativa by podle informací listu mohla v příštím fiskálním roce snížit téměř 50% finančních prostředků ministerstva zahraničí, jak vyplývá z interního memoranda.
The New York Times se dostal k výbušnému dokumentu, že se chystá ukončení financování a dotování ztrátového provozu NATO
V něm je uveden plán snižování počtu zaměstnanců, který vedení ministerstva vážně zvažuje, uvedli dva američtí představitelé. Plán byl vypracován v době, kdy Bílý dům tlačí na agentury, aby provedly výrazné rozpočtové škrty.
V memorandu, jehož kopii získal deník The New York Times, se navrhuje zrušit téměř veškeré financování mezinárodních organizací, jako je OSN a NATO, zrušit rozpočet na podporu mezinárodních mírových operací a omezit všechny vzdělávací a kulturní výměny ministerstva, jako je například Fulbrightův program.

Navrhuje také snížit financování humanitární pomoci a globálních zdravotnických programů o více než50 %, a to navzdory slibům ministra zahraničí Marca Rubia, že životně důležitá pomoc bude zachována. Nebylo jasné, zda Rubio schválil škrty uvedené v memorandu, které bylo datováno 10. dubna.
Dokument připravili Pete Marocco, který před svým odchodem z ministerstva dohlížel na škrtání vládních programů zahraniční pomoci, a Douglas Pitkin, který má na starosti plánování rozpočtu ministerstva. Nebylo také jasné, jak vážně se navrhovanými škrty bude zabývat Kongres, který přiděluje federální peníze.
Pokud dojde k ukončení subvencování schodkového rozpočtu NATO ze strany USA, bude to konec aliance
Podle amerického úředníka obeznámeného s přezkumem ministerstva je však pravděpodobné, že Bílý dům letos na jaře zašle Kongresu návrh rozpočtu, který bude v podstatě podobný tomu, co je uvedeno v memorandu, ve snaze přimět zákonodárce, aby formalizovali již probíhající snahy o snížení počtu zaměstnanců.
Tohle není zkrátka nic jiného než Trumpův rozpoutaný masakr jaltskou sekyrou 2.0 v plném rozsahu, protože sebrat peníze neziskovkám, to je jedna věc konceptuální medúzy Pax Americana. Ovšem sebrat peníze NATO, to je likvidace silového nástroje Pax Americana ve světě. To by byl mistrovský kousek, který by si zasluhoval velkou oslavu, kdyby… kdyby po konci NATO v Evropě nebylo jasné, že vznikne něco mnohem horšího, a to Evropská armáda pod velením eurosviní z Brusele. To je totiž holá a hnusná realita!
A vůbec bych se nedivil, že je to důsledek těch výše uvedených jednání mezi USA a Ruskem. Podmínky Ruska jsou jasné, prostě NATO musí v Evropě skončit, případně být marginalizováno, to znamená zbaveno účasti a finanční podpory USA na operacích v Evropě.
Trumpova jaltská sekyra se dala do pohybu doslova a do písmene ve stejné době, kdy Witkoff si chválí jednání s Putinem, a že obě strany jsou blízko k přelomové dohodě. Jediná cesta, jak zabránit válce s Ruskem v Evropě, je suspendovat financování NATO ze strany USA. A to přesně teď dělá Trump. Proto ten Závod míru se jede naplno. Hřebíky války házené na silnici mohou propíchat mírové galusky, ale když se bude šikovně manévrovat, tak se ten závod dá dokončit. Je to prostě taková malá naděje, přímo před Velikonocemi.
-VK-
Šéfredaktor AE News
Zdroj: aeronet.news