Rozdodnutím Donalda Trumpa sa USA zbavia štátneho dlhu a už nebudú musieť byť závislé od úverov súkromnej banky FED, ktorá je prepojená na bankovú oligarchiu so sídlom v Londýne.
Viac vo videu:
Trump z bezpečnostných dôvodov povedal, že daň z príjmu bola v roku 1913 prijatá z neznámych dôvodov. Bol to však zákon Federal Reserve Act z 23. decembra 1913, ktorým sa kontrola nad tlačením a správou amerického dolára preniesla na súkromný konglomerát 6 americko-britských bánk, ktoré vytvorili FED.
V nadväznosti na tento zákon bol Kongresom schválený zákon o Dani z príjmu fyzických osôb, ktorý bol vyžadovaný týmito 6 bankami ako tzv. payment resource facility, teda prostriedok platobného zdroja. Všetky emisie dolárov tlačené FEDom boli americké štátne pokladnice poskytované s úrokom, a splátky úrokov museli byť zaistené tzv. zaručeným prostriedkom (guaranteed facility), ktorým boli dane z príjmu občanov.
Londýnske banky odmietli záruky z výnosov ciel, ale požadovali záruku v podobe daní obyvateľov v USA, ktorí budú povinní platiť dane, z ktorých sa budú úvery splácať. Ďalšou podmienkou Londýna bolo, že americká vláda zruší po prijatí zákona o FEDE väčšinu ciel a umožní neobmedzený dovoz tovaru z Európy a najmä z vtedajších britských kolónií do USA bez obmedzenia.
Amerika teda zrušila clá, ktoré jej prinášali výnosy a taktiež chránili americký vnútorný trh, a zaviedla dane z príjmu, naproti ktorým si vláda potom mohla u FEDU brať úvery a pôžičky prakticky bez obmedzenia, ale vždy len naproti ďalším úrokom prikrytých daňami vyberanými od amerických občanov.
Viac k téme v článku českého portálu Aeronet TU.
Celý prejav Donalda Trumpa:
Zavedenie nových ciel prebieha podľa Trumpa „veľmi dobre“
Prezident Donald Trump vo štvrtok na palube Air Force One vyhlásil, že zavedenie nových ciel prebieha „veľmi dobre“ a to napriek tomu, že americké akciové trhy zažili najväčší výpredaj za posledných päť rokov.
Podľa jeho slov clá poskytujú Spojeným štátom „veľkú moc na vyjednávanie“. „Každá krajina nás kontaktovala,“ uviedol Trump a dodal, že je „otvorený zmene plánov, ak USA dostanú „niečo fenomenálne““.
President Trump said he was open to reducing his tariffs if other nations were able to offer something "phenomenal," indicating that the White House was open to negotiations https://t.co/NmgxUk9GVe pic.twitter.com/zRsuyvhwLx
— Bloomberg (@business) April 3, 2025
Na otázku, či to znamená možnosť zrušenia ciel, odpovedal: „Záleží na tom. Ak nám niekto ponúkne niečo také dobré, ako to len môže byť, tak áno.“
Biely dom pritom len nedávno tvrdil, že uvalenie ciel, ktoré bolo oznámené v stredu 2. apríla, budú na dlhú dobu nemenné. Hoci ich výška šokovala, mnoho analytikov uviedlo, že trhy sa môžu vďaka tomu spoň stabilizovať, ak budú vedieť, s čím majú počítať. Keď však teraz Trump opäť mení rétoriku ohľadom ciel, je zrejmé, že celý príbeh týkajúci sa ich sadzieb sa ešte zďaleka nekončí.
Trump zároveň odmietol obavy z aktuálneho prepadu akciových trhov a predpovedal ich rýchle zotavenie.
„Trhy budú boomovať. Akcie budú boomovať. Krajina bude boomovať,“ uviedol optimisticky.
Štvrtkové obchodovanie sa zapísalo do histórie ako jeden z najhorších dní pre americké akciové trhy od roku 2020.
Index Nasdaq Composite klesol o 6%, S&P 500 stratil takmer 5% a Dow Jones Industrial Average (DJIA) zaznamenal pokles o 4%, čo predstavuje stratu 1 700 bodov – piaty najhorší deň v jeho histórii.
Najväčšie straty utrpeli technologické spoločnosti známe ako „Magnificent Seven“, medzi ktoré patrí napríklad Apple (AAPL) a Nvidia (NVDA).
Apple prišiel o viac ako 9% svojej hodnoty a Nvidia stratila vyše 7%, keď investori zohľadňovali možné narušenie dodávateľských reťazcov v dôsledku ciel.
Celkovo tieto technologické firmy stratili viac ako 800 miliárd dolárov zo svojej trhovej kapitalizácie.
Pokles sa nevyhol ani menším spoločnostiam zastúpeným v indexe Russell 2000, ktorý klesol o 6,4%.
Na dlhopisovom trhu klesol výnos 10-ročných štátnych dlhopisov o 14 bázických bodov na úroveň 4,05%, zatiaľ čo index amerického dolára oslabil o 1,5%.
Trumpovo zavedenie tzv. „Liberation Day“ ciel má podľa analytikov potenciál výrazne ovplyvniť globálne obchodné vzťahy aj ekonomiku USA.
Zatiaľ čo prezident tvrdí, že clá podporia vyjednávaciu pozíciu krajiny a prinesú nové dohody, trhy reagujú opačne – obavami z narušenia dodávateľských reťazcov a spomalením rastu a zároveň rastúcim strachom z recesie či dokonca stagflácie.
Ak bude Trumpov colný ekonomický plán úspešný, dane z príjmu už nebudú a Američania už nebudú daňovými otrokmi skorumpovaného systému.
„Dnešok bude známy ako deň, ktorý ukončil naše ekonomické otroctvo. Ak bude Trumpov plán úspešný a clá nahradia daň z príjmu, kvalita života Američanov sa výrazne zlepší a my už nebudeme nevoľníkmi skorumpovanej mašinérie. Naša práca už nebude zdaňovaná na financovanie vojny a ničenia na celom svete. Naša práca už nebude zdaňovaná len preto, aby si skorumpovaná vládnuca trieda mohla na našom utrpení naplniť vrecká. V súčasnosti sme otrokmi daňového úradu a Trumpov colný hospodársky plán sa to snaží ukončiť. Preto ak Trumpov plán vyjde, dnešný deň bude známy ako „Deň oslobodenia“. Trump sa snaží zbaviť dane z príjmu,“ uviedol Jacob Creech, ktorý na sieti X spravuje účet Clandestine.
Viac v článku TU.
Zdroj: aeronet.news / ftnews.sk / InfoVojna